Nowe Rozdanie
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Wydarzenia

2 posters

Go down

Wydarzenia Empty Wydarzenia

Pisanie by I Sekretarz Wto Wrz 26, 2017 7:28 pm

Wydarzenia What-happened-to-the-american-mafia-712-1436753811.jpg?crop=1xw:0


Amerykański kolos nie ma się najlepiej. W całym kraju działa mafia odpowiedzialna za handel narkotykami na które popyt rośnie z roku na rok, dokonująca morderstw politycznych oraz korumpująca władzę i polityków. W większości kluczowych miast ameryki trwa wojna o wpływy czego skutkiem są ofiary w postaci niewinnych osób. Na południu działający od wielu lat Huey Long zdobywa coraz większe poparcie. KKK na wigilię nowego roku dokonał ludobójstwa, spalając żywcem w szopie 27 czarnoskórych Afroamerykanów, w tym pięcioro dzieci. W odpowiedzi na to w Atlancie powstały Czarne Pantery które w przeciągu tygodnia miały już swoje oddziały w Los Angeles, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Chicago, i paru innych miastach. Sytuacja gospodarcza również nie jest najlepsza, przez co przeciętny Amerykanin nie może sobie pozwolić na luksusy na jakie stać zachodnich Europejczyków. Według szacunków pomiędzy rokiem 1940 a 1959 do Kanady uciekło już 4,5 mln amerykanów. Jak poradzi sobie dotychczas nieradzący z niczym prezydent Truman? Czy demokratom uda się w przyszłym roku doprowadzić do zwycięstwa młodego Johna Fitzgeralda Kennedyego? Jak przebiegnie tegoroczna kampania prezydencka?
I Sekretarz
I Sekretarz
Admin

Liczba postów : 217
Join date : 23/09/2017

https://nowerozdanie.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

Pisanie by I Sekretarz Wto Paź 03, 2017 9:52 pm



Od kilku lat Stany Zjednoczone stoją na granicy upadku. Państwo jest rozdzierane przez konflikty przestępcze, rasowe, etniczne oraz klasowe. Te ostatnie bardzo uwydatniły się w przemysłowym sercu USA - gdzie robotników jest najwięcej, a ich poziom życia nie jest wcale z tego powodu najlepszy. Agitacja i działalność związków zawodowych, Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych oraz wszelkiej maści anarchistów sprawiła że robotnicy się organizują przeciw ich pracodawcom. Wrogość wobec kapitalistów sprawia że sytuacja jest bardzo napięta.

Strajki i manifestacje w tym rejonie nie były niczym rzadkim, jednak nie były też czymś częstym z powodu takich że robotnicy po prostu nie mieli czasu ciężko pracując. Strajki odbywały się z powodu niskich płac oraz skandalicznych warunków pracy, kończyły się jednak zwolnieniami i zakład pracował dalej na swoich warunkach.

Ostatnimi czasy organizowano jednak masowe manifestacje w Chicago i Detroit współorganizowane przez Związek Robotników Przemysłowych - wielki związek zawodowy powstały w wyniku konsolidacji wielu mniejszych - oraz partii komunistycznej. Na kilka dni przed przygotowywanymi manifestacjami wybuchł jednak inny strajk który rozpoczął reakcje łańcuchową. Właściciele paru hut i fabryk w Detroit ogłosili likwidacje ich części oraz obniżkę pensji. Plotki mówią że chciano przenieść produkcje do biedniejszych krajów Ameryki Południowej bądź Karaibów. Gdy kończył się dzień pracy robotnicy nie opuścili jednak fabryki, a ogłosili strajk okupacyjny wszystkich fabryk objętych likwidacją bądź obniżką pensji. Ogłoszono że nikt poza robotnikami nie ma wstępu na teren zakładu. Przeciwko strajkowiczom wysłano policje mającą rozprawić się z bezprawną okupacją fabryk. Wywiązała się walka z której zwycięsko wyszli robotnicy gdy wzięto do niewoli siedmiu żandarmów i oddziały porządkowe musiały się wycofać. Obserwując te wydarzenia robotnicy Detroit i Chicago zaczęli nasiąkać chęcią do walki.

Gdy planowo odbył się strajk organizowany przez UIW ( Union of Industrial Workers ) oraz CPUSA ( Communist Party of USA ) na ulicę miast wyszły dziesiątki tysięcy robotników zamiast planowanych paru tysięcy. Robotnicy w większości zakładów rozpoczęli śladami strajkowiczów z Chicago strajk okupacyjny i zaprzestali pracę. Ulicę zalane są robotnikami którzy żądają natychmiastowo poprawę warunków pracy oraz podwyżkę płac.

- To co się tutaj dzieje to nie wynik ułomnej polityki tak zwanego rządu ani chciwości kapitalistów amerykańskich. To nieunikniona kolej rzeczy i tego już zatrzymać nie można. Robotnicy, dzisiaj nie walczymy tylko o poprawę bytu ale o zmianę całego systemu który tego naprawić nie może i dlatego musi on zostać całkowicie zniszczony do fundamentów. A dopiero na gruzach możemy myśleć ponownie o naszych fabrykach i hutach!
Earl Browder, przewodniczący CPUSA, przemawia do robotników przed siedzibą burmistrza Chicago.

UIW agituje i domaga się natychmiastowego zatrzymania likwidacji hut i fabryk, podwyżki płac, godnych warunków pracy i respektowanie praw pracowniczych oraz nałożenie ceł na importowane towary mogące być produkowane w kraju oraz zaprzestanie procederu przenoszenia produkcji do słabiej rozwiniętych krajów. Część wysuwa także postulaty samorządów robotniczych bądź udziałów robotników w zakładach pracy.
CPUSA z kolei agituje robotników przeciwko samorządom, rządowi oraz ustrojowi kapitalistycznemu. Podburza robotników do walki z policją. Ich komórki aktualnie angażują się w Chicago i Detroit, w każdej chwili mogą jednak zacząć działać w innych większych miastach jeśli sytuacja z aktualnym strajkiem pójdzie po ich myśli. Aktualnie idą wspólnie po jednej linii z UIW, uważają ich jednak za socjaldemokratów którzy nie chcą prawdziwej zmiany systemu.
Obok wielkich organizacji działają także bojówki anarchistów, głównie ścierające się z policją lub próbujące atakować siedziby urzędów.

Sytuacja jest tragiczna, a policje z Chicago i Detroit nie mogą opanować masowych tłumów na ulicach. Z każdą godziną z fabryk i domów wychodzi coraz więcej ludzi. Największy i najgroźniejszy tłum znajduje się przed siedzibą burmistrza Chicago które jakimś cudem jest jeszcze otoczony kordonem policyjnym. Gdy większość sił porządkowych wysłano do obydwu miast poza nimi w mniejszych miejscowościach robotnicy mniejszych zakładów którzy czują się wyzyskiwani także zaczynają się organizować.

Do czego doprowadzi ten największy strajk w historii Stanów Zjednoczonych?




//4 levele lekkie przemysłu oraz 2 ciężkiego nie przynoszą zysków w tym roku.


Napisane przez mistrza Sadzia
I Sekretarz
I Sekretarz
Admin

Liczba postów : 217
Join date : 23/09/2017

https://nowerozdanie.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

Pisanie by Uncle Sam Wto Paź 03, 2017 11:23 pm

Wydarzenia History_Truman_Removes_MacArthur_Speech_SF_still_624x352

Plan "New America"

Harry S. Truman, prezydent US napisał:Ostatnie wydarzenia w Detroit i Chicago ukazują fiasko dotychczasowej polityki prowadzonej przez rząd Stanów Zjednoczonych. Nieudolne próby podjęcia dialogu i nieskuteczność rozmów dowiodły, iż problem ten wymaga znacznie bardziej radykalnych kroków. Takie też postanowiliśmy podjąć - zaprosiłem do Białego Domu najwybitniejszych przedstawicieli świata ekonomii i biznesu, aby wspólnie z nimi opracować solucję dla tego palącego problemu. Tak też właśnie powstał Plan "New America". Plan, który sprawi, że Ameryka ponownie będzie potęgą.

To były słowa inauguracyjne, które były zapowiedzią wprowadzenia nowego planu, który miał odmienić Stany Zjednoczone raz na zawsze i zamknąć problemy, które trawią gospodarkę US od czasów wielkiej recesji. Program zakładał kilka segmentów, z których każdy ma swój cel operacyjny.

Na sam początek, powołano Komitet Nowego Ładu, który miał zajmować się nadzorowaniem wykonywania planu, a także działalnością wszystkich innych instytucji zaangażowanych w wykonywanie tegoż.

Operacja "Stability"
Cel operacyjny: Zapewnienie stabilności płacy, zatrudnienia i poszanowania praw pracowniczych
Dokumenty:
Social Security Act
Wprowadza obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne i społeczne na terytorium całych Stanów Zjednoczonych. W tym celu zostanie utworzony National Welfare Fund, który będzie zajmował się prowadzeniem imiennych kont wszystkich podatników, którzy będą odprowadzać składki zdrowotne i emerytalne do tegoż, a ten zaś będzie inwestował je kolejno w instrumenty finansowe niskiego ryzyka, aby zarabiać na swoje utrzymanie. Z tych pieniędzy będą wypłacane emerytury, zasiłki dla bezrobotnych (maksymalnie przez 3 miesiące niezatrudnienia), a także odszkodowania.

National Labor Relations Act
Reorganizuje stosunki zawodowe w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszą zmianą jest umożliwienie pracownikom walkę o swoje prawa z pracodawcami - od teraz pracodawcy i właściciele firm będą musieli zawierać z państwem umowy dotyczące zatrudnienia pracowników, zgodnie z obowiązującym prawem (o nim później). Aby jednak nie byli na tym stratni, przyznaje się im pierwszeństwo w zleceniach publicznych i umowach, a tych w najbliższym czasie będzie bardzo dużo (o tym też dalej).

Fair Labor Standards Act
Najważniejszy akt, który wprowadza kodeks pracy dla wszystkich branż przemysłu i nie tylko, którego przestrzeganie jest podstawą stosunków zawodowych. Najważniejsze postanowienie nowego kodeksu pracy to ograniczenie maksymalnej liczby godzin pracujących w tygodniu do 44 godzin, ustanowienie minimalnego wynagrodzenia za godzinę do 40 centów za godzinę. Praca dzieci poniżej 15 roku życia została zabroniona, zaś poniżej 18 roku dzieci nie mogą wykonywać niebezpiecznych zawodów. Maksymalny wiek pracy został ustanowiony na 65 lat.

Operacja "Prosperity"
Cel operacyjny: Przywrócenie zatrudnienia, zapewnienie wzrostu gospodarczego i rozwoju

Public Works Act
Ustanawia ogromne projekty robót publicznych, finansowanych przez państwo. W tym celu zostaje powołana Works Progress Administration, która będzie nadzorować wszystkie projekty i ich wykonanie. Amerykę przetną setki tysięcy kilometrów nowych linii autostrad, połączeń kolejowych a także lotnisk. W regionach zagrożonych powodziami i wylewami rzek zostaną postawione tamy i zbiorniki retencyjne, z których nadmiary wody będą następnie wysyłane do pustynnych terytoriów Stanów Zjednoczonych i przechowywane na różne wypadki. Zostaną wybudowane nowe kanały pomiędzy rzekami, aby umożliwić sprawny transport rzeczny. W pracach dostawcami wszystkich komponentów będą przede wszystkim amerykańscy przedsiębiorcy - będą dostarczać sprzęt dla pracowników, amerykańskie restauracje, sieci i bary będą zapewniać posiłki dla pracujących. Firmy metalurgiczne będą dostarczać trakcje kolejowe, tartaki drewna na podkładki, firmy budowlane będą dostarczać materiałów budowlanych potrzebnych do wykonywania prac, a także będą działać jako podwykonawcy i tak dalej. Mamy zapewnić amerykańskim firmom zamówienia publiczne, aby pobudzić ich działanie. Dzięki programom zaś bezrobotni otrzymają płacę, poprawią się ich warunki i poprawi się ogólna siła nabywcza i popyt.

International Trade Act
W związku z nawiązaniem relacji handlowych z wieloma państwami na świecie, Stany Zjednoczone postanowiły postawić właśnie na wolność handlową. Przepisy prawa zostają ułatwione i uproszczone. Największym jednak postanowieniem tego aktu jest wybudowanie, w ramach robót publicznych, dwóch ogromnych terminali portowych.
Port of Miami powstanie w Miami, Florydzie i będzie on obsługiwał cały handel z Europą, Afryką, regionem Karaibów i Ameryką Południową. Ma to być zdecydowanie największy port na świecie, który oprócz doków i terminali będzie posiadał sieć magazynów, a także wewnętrzną kolej transportową. Powstaną żurawie przeładunkowe, suche doki i stacje naprawcze. Co więcej, aby polepszyć warunki do żeglugi jachtowej i prywatnej, powstaną oddzielne sekcje portowe dla żaglowców, jachtów i innych prywatnych łodzi. Port zostanie połączony oddzielnymi trakcjami kolejowymi z siecią. Amerykańskie firmy transportowe i przedsiębiorstwa otrzymają ulgi w opłatach portowych i celnych.
Port of Long Beach będzie obsługiwał handel z Azją, Australią i Oceanią. Budowany na podobnych zasadach.

To dopiero początek planu "New America", a kolejne jego etapy będą realizowane w kolejnych latach.
Rząd federalny wydaje na te cele 50 mln

Uncle Sam

Liczba postów : 35
Join date : 26/09/2017

Powrót do góry Go down

Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

Pisanie by I Sekretarz Czw Paź 05, 2017 7:04 pm

Populacja USA uznała działania prezydenta Trumana za co najmniej rozsądne a jego poparcie nieznacznie wzrosło.

//2 poziomy przemysłu lekkiego wracają do pracy.
+3% poparcia
W przyszłym roku 1 nowy sektor handlowy
Modyfikator od zmniejszenia dochodów zostaje zmniejszony o 5%.
I Sekretarz
I Sekretarz
Admin

Liczba postów : 217
Join date : 23/09/2017

https://nowerozdanie.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

Pisanie by Uncle Sam Sob Paź 14, 2017 11:56 am

Wydarzenia 0895354D-7A81-42E2-A513-076B6C4C5421_w1023_r1_s
Harry S. Truman, prezydent US napisał:Program "New America" odniósł sukces. Już po podjęciu pierwszych działań związanych, gospodarka amerykańska odczuła przypływ dobrych wiatrów. Jest jednak bardzo wiele do zrobienia - gdy pomyślne wiatry wieją za nami, musimy rozłożyć żagle,
aby przyspieszyć! Dlatego też, podjęliśmy kluczowe decyzje ws. dalszych działań skierowanych przeciwko kryzysowi. W roku poprzednim zapewniliśmy stabilizację ekonomiczną robotników amerykańskich. W tym roku skupimy się na rozwijaniu przedsiębiorczości i inicjatywy własnej.

Operacja "Certainty"
Cel operacyjny: Zapewnienie płynności finansowej, wyjście z deflacji, zwiększenie konkurencyjności dolara
Dokumenty:
Gold Reserve Act
Znosi całkowicie wymienialność dolara na złoto. Zamraża rezerwy złotowe, a także wywóz kruszcu za granicę. Przykazuje odsprzedanie swoich środków trwałych w złocie Skarbowi Państwa. Zostaje utworzony US Bullion Depositary, który będzie miał siedzibę w Fort Knox, a który będzie nadzorował depozyty złota. Cena za uncję złota zostaje podniesiona arbitralnie do 35$, aby ściągnąć eksporterów złota do Stanów Zjednoczonych, którzy będą chcieli je tutaj, po dobrej cenie sprzedawać. To zaś wywoła napływ kruszcu, który wywoła określone efekty w drugim akcie.

Investment Rates Act
Dzięki zwiększeniu rezerw, Federalna Rezerwa (Bank Centralny) będzie mogła obniżyć bazowe stopy procentowe. W okresie recesji gospodarczej wprowadzi do istotny szok, który pobudzi inwestycje i ustabilizuje inflację. Obniżenie stóp procentowych powinno zachęcić inwestorów nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale także spoza ojczyzny. W obliczu zwiększenia płac i siły nabywczej obywateli, inwestycje ponownie staną się opłacalne.

Banking Reform Act
Aby jednak instytucje bankowe i pożyczkowe nie przegotowały koniunktury, doprowadzając do kryzysu kredytowego, zostaje wprowadzone kilka regulacji. Przede wszystkim zostaje zakazane jednoczesne prowadzenie działalności bankowości inwestycyjnej i depozytowej, oddzielając te dwa typy banków. Federalna Rezerwa uzyskuje kontrolę nad całym systemem bankowym - ma go doglądać, badać i obserwować bezustannie, aby móc reagować na ewentualne perturbacje. Zostaje wprowadzona stopa rezerw obowiązkowych, która zostaje ustanowiona na poziomie 5%. Oznaczać to będzie, że z każdych 100 dolarów w depozytach, banki będą musiały odłożyć 5 do depozytu nowoutworzonej agencji Federal Deposit Insurance Corporation, która będzie trzymała te pieniądze w razie gdyby system bankowy zacząłby upadać, te pieniądze mają być użyte na jego ratowanie. Co więcej, z oddzielnych kont FDIC będzie gwarantowało depozyty bankowe do 2.500$.

Operacja "Serendipity"
Cel operacyjny: Pobudzenie przedsiębiorczości, rozwój amerykańskich firm
Dokumenty:
Economy Act
W celu przywrócenia płynności budżetowi, podjęto się cięć w sektorze administracyjnym. Biurokracja ma znacząco zmaleć, co wiązać się będzie z dalszymi aktami tej operacji. Należy zmniejszyć liczbę urzędów, a także uprościć ścieżki legislacyjne wszystkich kontaktów z aparatem państwowym. Zeznania podatkowe będą proste, przejrzyste i zwięzłe, a opłacanie podatków nie będzie wymagało zatrudniania specjalnych doradców, gdyż będzie banalnie proste.

Entrepreneurship Act
Zakładanie i utrzymanie firmy stanie się o wiele prostsze. Jednoosobowa działalność gospodarcza (Sole proprietorship) będzie wymagało wyłącznie wpisu do ewidencji, podobnie spółka cywilna (General Partnership), spółka komandytowa (Limited Partnership). Spółki kapitałowe, tj Limited Liability Partnership (sp. z.o.o.) i Corporation (sp. akcyjna) oprócz wpisu do ewidencji będą zobowiązane, oprócz uzyskania wpisu do ewidencji, do wpłacenia kapitału zakładowego w wysokości odpowiednio 5.000 i 50.000$, z zastrzeżeniem, iż formy aportu będą wyceniane przez urzędników państwowych. Każda firma przez pierwszy rok od założenia będzie wolna od podatków, na poczet uzyskania płynności finansowej i operacyjnej. Jednakże, każda firma obowiązana jest prowadzić dokładną ewidencję rachunkową, aby było wszystko klarowne.
Co więcej, zostanie utworzony Corporation Aid Fund, do którego wszystkie firmy będą mogły zgłaszać się po bezzwrotne subwencje. W szczególności wspierane ma być przemysł wysoki, tj. przemysł motoryzacyjny, chemiczny itd. aby wypracować i wesprzeć amerykańskie marki samochodów, chemii i wielu innych produktów i zapewnić im międzynarodową konkurencyjność.

Operacja "Prosperity"
Cel operacyjny: Przywrócenie zatrudnienia, zapewnienie wzrostu gospodarczego i rozwoju
Dokumenty:
Public Works Act
Prace będą kontynuowane. Przyszłość będzie taka, iż każdego Amerykanina będzie stać na własne auto, dlatego musimy być na to gotowi - prace zostaną skupione na infrastrukturze drogowej. USA ma posiadać najgęstszą i najdłuższą sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu na świecie. Dawne drogi zostaną utwardzone i polepszone, a całe kilometry najważniejszych tras między metropoliami przebudowane i poszerzone. Do programu oczywiście dalej angażujemy bezrobotnych, zapewniając im pracę, praktykę i pieniądze, zaś całe zaopatrzenie ma pochodzić od amerykańskich firm - beton, bruk, latarnie, wszystko na bazie zamówień publicznych od Amerykanów.

Rząd federalny wydaje na te cele 60 mln dolarów

Uncle Sam

Liczba postów : 35
Join date : 26/09/2017

Powrót do góry Go down

Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach