Żelazne Zwierciadło

Go down

Żelazne Zwierciadło

Pisanie by Sadziens on Wto Paź 03, 2017 8:20 pm
Legionowy program informacyjno - satyryczny
avatar
Sadziens

Liczba postów : 21
Join date : 23/09/2017

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Żelazne Zwierciadło

Pisanie by Sadziens on Czw Paź 05, 2017 1:04 amŻelazne Zwierciadło, wydanie z pierwszej połowy 1960 roku.
______________Hasło dnia: jak to dobrze że urodziliśmy się w normalnym kraju.


Zza kadru na środek sceny wkracza Ion Curscescu, prowadzący programu w swoim żelaznogwardyjskim ciemnozielonym garniturze, Tłum w studiu wita go oklaskami i piskami kobiet. Z widocznym na ustach uśmiechem Ion uspokaja tłum i nastaje cisza. Prowadzący z poważną miną z wnętrza garnituru wyjmuje kartkę.


Czy to świnie oderwane od koryta,
czy to knur z lochą kwika,
czy to trzoda na stół żądania kładzie,
nie, to tylko dyplomatów rozmowa

tutaj Curcescu robi chwilową pauzę w recytacji...
w Belgradzie.
Tłum wybucha gromkim śmiechem.

Tym oto wierszem napisanym przez jednego z naszych widzów otwieramy proszę państwa dzisiejszy program. Witam was wszystkich kochani!

Widownia ponownie wiwatuje.


Mogliście się moi drodzy dowiedzieć, tak jak nasz autor wiersza, o tym dyplomatycznym spotkaniu z naszego kanału informacyjnego. A jeśli oglądaliście szczegółową analizę spotkania przeprowadzonego w Belgradzie możecie wiedzieć że jest to dla Rumunów informacja gorzka, dla Węgrów słodka, a dla biednych Słowian z królestwa Jugosławii słodko-gorzka.

Czy rząd Jugosławii robi to specjalnie? Czy może działa w ten sposób zmanipulowany przez rządy państw którym zależało by na destabilizacji naszego rejonu? A może jest on najzwyczajniej w świecie głupi? Czy to inicjatywa króla, rządu, frakcji tworzących się na szczycie jugosłowiańskiej władzy? Tego nie wiemy. Można jedynie snuć domysły. Co natomiast wiemy to to że w Jugosławii na skutek żałosnej polityki tego królestwa zginęło około trzystu obywateli jugosłowiańskich. Niewidoczna na pierwszy rzut oka wojna tocząca ten kraj pokazuje jak bardzo ten twór jest fasadowy, pokazuje jak wiele jest tam grup politycznych, grup etnicznych które mają cele drastycznie różne a zostały uwięzione w tym kolejnym więzieniu narodów. Kiedyś takim więzieniem były Austro-Węgry bądź carstwo rosyjskie, dzisiaj Związek Radziecki oraz wspomniana Jugosławia.

A jeśli mowa o Węgrach...


Tłum rozpoczyna buczenie i rzucanie niepochlebnych komentarzy na temat rumuńskich sąsiadów. Spektakl trwa około pół minuty po czym tłum ucisza prowadzący i kontynuuje.

Sojusz Węgier i Jugosławii? Niektórzy zapytają, a po co to komu? A wiecie moi drodzy widzowie co jest najlepsze?

Ion wyjmuje z kieszeni kolejną kartkę, spoglądając na nią wyraźnie próbuje powstrzymać śmiech.


Pozwólcie że przeczytam wam oficjalną notę obydwu rządów. Proszę trzymać się krzeseł drodzy telewidzowie... ekhem... Jugosławia oraz Węgry oficjalnie podpisują sojusz... OBRONNY!

Prowadzący w tym momencie nie wytrzymał i parsknął śmiechem, zaraz za nim śmiechem eksplodowała cała widownia.


Obronny proszę państwa, obronny, to nie literówka, a przynajmniej wierzymy że węgierscy dyplomaci odbyli aż tak zaawansowaną edukacje. Uczymy w szkołach jeszcze historii z tego co mi wiadomo oraz geografii. Czy jest tu ktoś w stanie powiedzieć mi jakie państwo jest aktualnie zagrożeniem dla Węgier i Jugosławii? Czy ktoś ma wobec ich ziem roszczenia? Pomińmy to jak bardzo trzeba by być zdesperowanym despotą by chcieć ich ziemie wydzierać, a co dopiero przelewać za nie krew swojego narodu. Odpowiedź jest prosta - Węgry nie są nikim zagrożone, Jugosławia natomiast zagrożona jest samym faktem swojego istnienia oraz... jest zagrożona przez Węgry.


Na ekranie znajdującym się za Ionem pokazuje się animacja - aktualne granice Jugosławii oraz Węgrzech. Nagle granice Węgrzech zmieniają kształt na granicę Węgrzech z okresu austro-węgierskiego i zalewają północną Jugosławię.

Czy Jugosławia liczy że gdy na ulicach przeleje się krew, gdy bojówki katolickie i komunistyczne zetrą się w krwawej wojnie domowej to Węgrzy przyjdą aktualnemu jej rządowi z pomocą? Jeśli tak - współczujemy. Jeśli nie - gratulujemy zagranicznym mącicielom na Bałkanach. Przecież to nie tajemnica że taki słaby kraj jak Jugosławia musi stać się celem obcych wywiadów które przy tak słabych rządach mogą działać niemal jak w domu.

Jednak żarty na bok. Wspominałem że dla Węgier sytuacja ta jest słodka - nic nie tracą, a mogą zyskać. Dla mieszkańców Jugosławii słodko-gorzka bo pomimo że wszystko wskazuje na niechybny upadek kraju to chociaż można się z tego pośmiać. A dla nas wspominałem że jest to sytuacja gorzka. Dlaczego?


Poprzednia animacja znika. Na jej miejsce pojawia się mapa Europy gdzie czerwoną linią zaznacza się granica Rumunii z Jugosławią i Węgrami.

Oficjele mówią wam - sojusz obronny. A ja mówię wam - ohydna prowokacja! Jak już tłumaczyłem sojusz obronny to bujda, bo nikt sygnatariuszom nie zagraża. Więc co stoi za tym paktem? Kulawy imperializm, tak to nazwać można. Kraj Węgierski jako część Austro-Węgier był więzieniem narodów. Gdy ich żałosne państwo rozsypało się jak domek z kart inne narody uzyskały wolność, a Węgrzy pozostali co najwyżej ze wspomnieniami. Ich kierunkiem ekspansji może być Czechosłowacja, Jugosławia lub... Rumunia.

Łatwy do przyswojenia scenariusz, proszę słuchać uważnie. Jugosławia i Węgry podpisują sojusz obronny. Ci drudzy ubierają swoich umierających z głodu chłopów w łachy imitujące rumuńską armię. Wszystko to robią za jeden bochenek chleba. Oddział prowokacyjny symuluje atak na granicy na posterunki Węgier. Wszyscy giną od ostrzału. Była obrona przed atakiem? Była. Sojusz wchodzi w życie? Wchodzi. Węgry i Jugosławia bezprawnie rozpoczynają operacje zniszczenia Rumunii. Tak ten sojusz obronny działa. Na ich nieszczęście nie tak łatwo nas pokonać, nie tak łatwo pokonać kraj który ma szczególne miejsce koło naszego stwórcy w Niebie.

Jednak by nie zakończyć tą smutną wizją przyszłości proszę pamiętać że Węgrzy od wielu lat to nacja żałosna która chciwie patrzy na zdobycze naszego narodu. By pokazać nasze sukcesy przeniesiemy się do terenu gdzie czeka na nas nasz korespondent który udał się na budowę nowej fabryki zaopatrzenia.


Nicolae? Słyszysz nas?

Obraz trzeszczy po czym przeskakuje na jedno z wielu rumuńskich miasteczek. W tle widać dużą fabrykę gdzie krząta się około dwudziestu robotników przed wejściem.


Nicoale: Cześć i chwała Żelaznej Gwardii! Tak Ion, słyszę Cię głośno i wyraźnie. Właśnie znajduje się w terenie pod nowo otwartą fabryką zaopatrzenia. Tuż obok mnie znajduje się minister obrony narodowej Agani Nosferatu.

Agani: Cześć i chwała Żelaznej Gwardii! Witam wszystkich słuchaczy.

N: Panie Nosferatu, czy to prawda że jest to najnowocześniejsza fabryka w tej części Europy?

A: Według znanych nam informacji tak. Daje ona pracę około tysiącu rumuńskich robotników oraz jest w stanie w ciągu roku wyprodukować zaopatrzenie dla dziesięciu gotowych do obrony kraju dywizji piechoty. Całość została zbudowana w ramach programu reedukacji zawodowej więźniów którzy kiedyś działali na szkodę naszego kraju.

N: Z daleka widać że jest to wielkie osiągnięcie naszej myśli industrialnej jak i systemu resocjalizacji. Słyszałem jednak że miał miejsce pewien incydent?

A: Według naszych żołnierzy gdy informacje o nowo powstałej fabryce zaopatrzenia dotarły poza granice to grupa węgierskich dzieci próbowała nielegalnie przekroczyć granicę w poszukiwaniu prowiantu. Były jednak tak wychudzone i słabe że upadły z wycieńczenia zanim znalazły się w zasięgu naszych stanowisk ogniowych. Dalsze informacje są poufne.

N: Rozumiemy, dziękuje za tę rozmowę. Głód, nędza i stagnacja kontra rozwój, dobrobyt i stabilność. Z pola walki na froncie ekonomicznym mówił dla was Nicolae Wicescu.


Ekran ciemnieje i zaczyna trzeszczeć. Pojawiają się napisy końcowe, z głośników ponownie leci hymn państwowy Rumuńskiego Państwa Legionowego.
avatar
Sadziens

Liczba postów : 21
Join date : 23/09/2017

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Żelazne Zwierciadło

Pisanie by I Sekretarz on Pon Paź 09, 2017 10:48 pm

//Wysokie nagrody za #Quality media.

+4% poparcia
+8mln
avatar
I Sekretarz
Admin

Liczba postów : 217
Join date : 23/09/2017

Zobacz profil autora http://nowerozdanie.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Re: Żelazne Zwierciadło

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach